اصول مربیگری

اصول مربی‌گری در دوچرخه سواری ( مخصوصا رشته های دوچرخه سواری ) فرایندی است که طی آن یک فرد، تخصص حرفه‌ای به همراه پشتیبانی خود را به یک همکار کم‌تجربه‌تر ارائه می‌کند. یک مربی مانند یک معلم، رایزن و حامی شاگرد عمل می‌کند. مربیگری با گذر زمان منجر به یک رابطه‌ی سودمند متقابل و حرفه‌ای می‌شود.

هدف از مربی گری اصلاح عملکرد ضعیف نیست، بلکه شکل دادن به حرفه‌ای است که آینده‌­دار باشد. به خودتان و آن‌هایی که می‌خواهند بدانند، یادآور شوید که مربیگری فرصتی برای جبران زحمات شرکت و صنعت­‌تان از طریق آموزش نسل بعدی رهبران و نوآوران است.

کار مربی چیست؟

مربی در دو سطح پشتیبانی از شاگرد در انجام وظایف مهم شغلی و کمک به پیش‌بینی و گام برداشتن به سوی حرفه‌ی مورد نظر او، عمل می‌کند.

مربی گری آموزش رفتار و وظایف حرفه‌ای را با پشتیبانی عاطفی ترکیب می‌کند.

مربی می‌تواند همه نقش‌های زیر یا ترکیبی از آنها را برعهده گیرد:

  • وکالت: حمایت مالی و کمک به دیده شدن در سازمان

  • جلب منابع : جلب توجه شاگرد به منابع، فرصت‌ها و تجربیات

  • الگو بودن : دادن بینش به شاگرد درباره‌ی چگونگی موفقیت خود در سازمان

  • توصیه : درمیان گذاشتن بصیرت و تدبیر سازمانی و حرفه‌ای، نقد عملکرد، ارائه‌ی پیشنهاد

  • کوچ کردن (رهیاری) : کمک به شاگرد در یادگیری مهارت‌های جدید و تمرین رفتارهای نو

  • حمایت : کمک به شاگرد در یافتن فرصت‌های جدید و چالشی در سازمان و درعین حال محافظت از او دربرابر نیروهای مخالف و وظایف شغلی بی‌نتیجه

  • پشتیبانی: دلسوزانه گوش سپردن به شاگرد، توضیح دادن قواعد نانوشته و اذعان به شکست‌ها و موفقیت‌ها

چرا باید مربی‌گری کنم؟

این‌کار از نظر کسب و کار کاملاً منطقی است. تقاضا برای افراد حرفه‌ای و ماهر در بخش IT از سال 2000 روز به روز افزایش یافته است. شرکت‌ها دیگر نمی‌توانند از پس هزینه‌های از دست دادن نیروهای ماهر خود برآیند. مربی‌گری با حفظ و ارتقاء بهترین کارمندان، برای قابلیت شرکت در رقابتی ماندن حیاتی است.

تحقیقات نشان می‌دهد که مربی‌گری به رضایت شغلی بالاتر، پیشرفت کاری، موفقیت شغلی و جبران خسارت آتی منجر می‌گردد. کارکنانی که دارای مربی هستند، تمایل کمتری به ترک سازمان دارند. همچنین مربی‌گری نقش قدرتمندی در سرعت‌دهی به کارمندان جوان جهت دریافت فرهنگی سازمانی، تقویت کارایی و شتاب‌دهی جذب آنها در سازمان بازی می‌کند.

مربی‌گری
اصول مربیگری در دوچرخه