راهنمای انتخاب کلاه دوچرخه سواری

کلاه یا hat ایمنی روز به روز در حال پیشرفت هستند و مدل های عرضه شده به مراتب دارای استایل مناسب، تهویه بسیار عالی و در اغلب موارد دارای وزن پایین می باشند. تمام این موارد باعث می شوند تا کمتر دوچرخه سواری بهانه ای برای نپوشیدن آن داشته باشد. در اینجا مواردی که برای انتخاب مدل  متناسب با نیازهایتان لازم دارید گفته خواهد شد.

چه نوعی؟ اسپرت، جاده یا کوهستان؟

کلاه های دوچرخه سواری به سه نوع اصلی دسته بندی می شوند که شامل مدل های اسپرت، جاده و کوهستان می باشند. همه این مدل ها برای محافظت دوچرخه سواران دربرابر ضربه های وارده در حالی که حداکثر سبکی، راحتی و شکل ظاهری را داشته باشند، طراحی شده اند.

کلاه
کلاه ایمنی

 اسپرت: مدل های اقتصادی (ارزان تر) که قابل استفاده برای تمامی دوچرخه سواران توریستی، جاده و کوهستان و همچنین اسکیت برد سواران و اسکیت سواران پیست می باشد.

  جاده: از مزایای آن، وزن پایین، تهویه هوای بالا و طراحی آیرودینامیک آن می باشد.

 کوهستان: به منظور حداکثر محافظت در برابر موانع مسیر ساخته شده اند. این کلاه ها به طور رایج دارای لبه آفتابگیر و پوشش وسیعتر جلوی سر می باشند. سیستم نگهدارنده مخصوص این کلاه ها در مسیرهای سخت، به طور ایمن و مستحکم روی سر باقی می ماند. دوچرخه سواران رشته سایکل کراس نیز اغلب به استفاده از این نوع کلاه ها تمایل نشان می دهند.

یافتن سایز درست

انتخاب سایز مناسب بسیار ضروری است. کلاه های اسپرت بیشتر مواقع در یک سایز ثابت و قابل تنظیم عرضه می شوند. برطبق دسته بندی های موجود  دوچرخه سواری در سایزهای کوچک، متوسط، بزرگ یا سایزهای بزرگتر به بازار می آیند.

برای تعیین سایز خودتان، یک متر قابل انعطاف را به دور بزرگترین ناحیه سرتان (حدود 1.5 سانتیمتر بالاتر از ابروهایتان) بپیچید. یا یک روبان یا نخ به دور سرتان بپیچید و سپس با خط کش یا متر طول آن را اندازه بگیرید. سپس به دنبال کالای متناسب با اندازه تان باشید.

گاهی اوقات تولید کنندگان در سایزهای ارائه داده با یکدیگر تفاوت هایی دارند، و ممکن است هر یک تفسیر خاصی از اندازه های کوچک، متوسط و بزرگ داشته باشند.

در اینجا به طور عمومی اندازه های بکار رفته برای بزرگسالان را خواهیم گفت.

سایز کوچک: 51 تا 55 سانتیمتر
سایز متوسط: 55 تا 59 سانتیمتر
سایز بزرگ: 59 تا 63 سانتیمتر
خیلی کوچک، خیلی بزرگ: زیر 51 سانتیمتر، بالای 63 سانتیمتر
تک سایز (مردان): 54 تا 61 سانتیمتر
تک سایز (زنان): 50 تا 57 سانتیمتر
بیشتر برای کودکان نیز تک سایز می باشد و دامنه اندازه آنها بین 46 تا 57 سانتیمتر می باشد.

در صورتیکه اندازه سرمان بین دو سایز قرار داشت کدام را انتخاب کنیم؟ توصیه عمومی انتخاب سایز کوچکتر می باشد.

تنظیم  روی سر

هر سایزی که باشید، با چند تنظیم ساده می توانید کلاه خود را تنظیم شخصی کنید. تقریباً همگی کلاه ها یک حلقه دور سر و بند قابل تنظیم دارند. برای تنظیم کلاه، قبل از قرار دادن آن روی سرتان، ابتدا حلقه دور سر داخل کلاه را بیشتر باز کنید. بعد از قرار دادن کلاه روی سر، پیچ تنظیم پشت کلاه یا لغزنده پشت کلاه را سفت کنید تا به تنظیم دلخواه دست پیدا کنید.

در مرحله بعدی، بند زیر چانه را با کشیدن بست آن به سمت بالا سفت کنید. اگر کلاه در جهت دیگری حرکت می کند، بند زیر چانه را سفت کنید و مجدداً امتحان کنید.بند زیر چانه را در زیر هر دو گوش تنظیم کنید تا به حالت ایمن و راحت دست پیدا کنید. در نهایت، در حالی که بند زیر چانه را سفت کرده اید، دهان خود را باز کنید. اگر کلاه قسمت جلوی سرتان را کمی فشار نمی دهد باز هم بند زیر چانه را سفت کنید و مجدداً امتحان کنید. دقت کنید با سفت کردن بیش از حد بند، خود را در شرایط ناراحتی قرار ندهید.

اجزای تشکیل دهنده یک کلاه

آستر داخلی : آستر اغلب کلاه ها از فوم پلی استایرن ساخته می شوند. در ضربات وارده، این آستر نیروی وارد شده در اثر ضربه را پخش می کند تا از سرتان محافظت کند. از تناسب صحیح آستری با سرتان اطمینان حاصل کنید و دقت کنید که آسیب دیدگی یا ضربه خوردگی نداشته باشد.

روکش: اکثر با یک روکش(پوسته) پلاستیکی پوشیده شده اند که کلاه را محکم تر، در برابر فرو رفتن اشیای تیز مقاوم، و این اجازه را به کلاه می دهد که در برخورد، سر (لیز) بخورد (برای محافظت از سر و گردن). از سالم بودن پوسته و شکل ظاهری مناسب آن اطمینان حاصل کنید.

تهویه: منافذ روی کلاه به جریان یافتن هوا در سرتان کمک می کنند و همچنین باعث خنکی و راحتی شما در هنگام دوچرخه سواری می شوند. عموماً هر چه تعداد منافذ ورود و خروج هوا بیشتر باشد، شما خنک تر خواهید بود.

بند ها: به دنبال کلاه هایی باشید که سیستم بندهای آن راحت و تنظیم آنها ساده باشد.

در پایان، سرتان چقدر برایتان ارزش دارد؟
کلاه بهتر