در دوچرخه‌سواری چطور غذا بخوریم

ابتدا باید بدانیم و به این نکته واقف باشیم که ، شما منظور بدن ما  احتیاج به ذخیره گلیكوژنی كافی دارید كه در كبد و عضلات انباشته شده و انرژی لازم برای دو ساعت اول دوچرخه‌سواری سریع را تامین می‌كند ولی برای تامین انرژی ساعت‌های بعدی ركاب‌زدنتان لازم است حداقل ۲۵۰ كالری در هر یك ساعت مصرف كنید كه بهتر است آن را دو قسمت كرده و میل كنید تا جایگزین انرژی در حال مصرف شما باشد. اگر قصد دوچرخه‌سواری برای ساعت‌های متمادی را دارید، غذاخوردن به‌طور متناوب بسیار اهمیت دارد مثلا براساس ساعت تنظیم كنید تا برای پیشگیری از تغییرات ناگهانی در میزان قند خون و سلامت كبد آمادگی داشته باشید. توصیه می‌شود به‌صورت پی‌ در پی غذایی سبك و كم حجم بخورید.
براساس نظریات جدید، بهترین روش تغذیه برای دوچرخه‌سواران شامل ۴۰ درصد كربوهیدرات، ۳۰درصد چربی و ۳۰ درصد پروتئین است. اما یادتان باشد مصرف چربی‌ها و پروتئین‌ها برای روز ورزش مناسب نیست بلكه در حین ورزش این كربوهیدرات‌ها هستند كه به دادتان‌ می‌رسند و انرژی مورد نیازتان را تامین می‌كنند. بنابراین برای یك روز كامل دوچرخه‌سواری، سعی كنید از دو روز قبل برای انباشتن ‌‌ انرژی به‌صورت گلیكوژن، از مصرف ماكارونی و یا مواد غذایی با شاخص قندی پایین مثل سیب‌زمینی شیرین بهره ببرید. در روز دوچر‌خه‌سواری سعی كنید از غذاهای چرب و دیرهضم و همچنین انواع حبوبات استفاده نكنید، چرا كه هم برای تامین انرژی فوری مناسب نیستند و هم با ایجاد عوارضی، مانع از دوچرخه‌سواری لذت بخشتان خواهند شد.
به‌ جای خوردن غذای میان روز و به‌صورت یك‌جا و به مقدار زیاد، سعی كنید آنها را در وعده‌های غذایی متعدد و مداوم به‌صورت قطعات كوچك میل كنید. غذا نخوردن در حین دوچرخه‌سواری باعث بروز پرخوری در پایان برنامه تمرین آن روزتان خواهد شد.
نکته:
جالب است بدانید كه چربی‌ها در آتش كربوهیدرات‌ها می‌سوزند.
كبد
منطقه حفاظت شده کلاته