تریال

دوچرخه سواری تریال رشته ای انفرادی در دوچرخه سواری است که با دوچرخه های مخصوص انجام می شود. در این رشته از دوچرخه سواری که از زیر مجموعه های رشته دوچرخه سواری کوهستان یا همان کراس کانتری است، مهارت فرد در مانورها و حفظ تعادل دوچرخه سوار در مسیر های خاص طبیعی و یا مصنوعی است که مخصوص این رشته از دوچرخه سواری طراحی شده است.

هدف در این دوچرخه سواری عبور از مسیرهای مختلف با تماس فیزیکی کم است. دوچرخه سواری تریال از موتورسواری تریال گرفته شده است. موتور سواران تریال قبل از سوار شدن کودکانشان آنها را تشویق به آموزش تریال با دوچرخه کردند که در نتیجه برخی از آنها تریال با دوچرخه را بیشتر دوست داشتند و این رشته از دوچرخه سواری را بوجود آوردند.

این رشته دوچرخه سواری دارای ۴ کلاس مختلف است که عبارتند از‌: مبتدی ، ورزشی ، ماهر و حرفه ای

بسته به کلاسی که در آن دوچرخ سواری می کنید شما باید هر بخش را بین دو تا سه دقیقه به پایان برسانید. در هر مزحله یک نقطه وجود دارد که سوار با لمس آن نقاط شروع و پایان هر مرحله را اعلام می کند. و با اتمام ۵ مرحله توانسته است مسیر خود را طی کند.

در ابتدا باید از کفش‌های مخصوص استفاده شود. یکی از راه‌های اولیه برای آموزش به علاقه‌مندان این رشته تمرین روی جدول پیاده رو است. برای عبور از موانع باید از تک چرخ استفاده کرد و باید اجازه داد وزن فرد و پدال‌های دوچرخه را از روی زمین بلند شود.

ایران توانسته میزبانی مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۲۰ را در این رشته ورزشی بر عهده بگیرد که می‌تواند بر روی عملکرد تریال ایران تاثیر مثبتی بگذارد. همچنین علاقه مندان این رشته می توانند برای فعالیت در رشته تریال به فدراسیون دوچرخه سواری مراجعه کنند و اطلاعات تکمیلی را از آن ها دریافت کنند.