از بم تا کرمان از دل کویر

طول مسیر، شروع بم ، پایان کرمان تقریبا 490 کیلومتر ( به غیر از مسافت تا کلوت ها )

درجه سختی : نسبتا سخت ! نیاز به آمادگی و به خاطر طولانی بودن بیشتر نیاز به صبر و تحمل دارد!

انتخاب اعضای تیم بر عهده سرپرست و مسئول فنی بوده ! تغییر در برنامه با صلاحدید و بسته به شرایط حاکم انجام میشه !

همونطور که میدونید در برنامه سایکل ، احتمال تغییرات در شب مانی ها هست ، سعی بر این میشه که حداقل یک شب در میان از اقامتگاه استفاده بشه ! اما آمادگی شب مانی در چادر برای چند شب متوالی نیز داشته باشید !

برنامه دوچرخه سواری به صورت سایکل ( بدون ماشین پشتیبان ) ، ذکر این نکته ضروری است که شاید بعضی از برنامه ها به خاطر شرایط کرونا تغییر کند !

روز اول  : از تهران با قطار به سمت شهر بم حرکت میکنیم !  قطار تهران به بم ساعت 11 صبح از تهران حرکت میکند !  اما به این نکته توجه داشته باشید که سه الی چهار روز قبل میبایست دوچرخه هارا تحویل توشه راه آهن بدهیم ! به جهت اطمینان از اینکه به مقصد میرسند !

روز دوم  :  ساعت سه و نیم بامداد که اتفاقا خیلی هم زود هست به بم میرسیم ،اگه بتونیم دوچرخه هارو بگیریم و مشکلی نباشه !  با اقامتگاه هماهنگ میکنم که زودتر به آنجا رفته ! در غیر اینصورت پس از گرفتن دوچرخه ها به سمت اقامتگاه حرکت میکنیم ! پس از اسکان اقدام و خوردن صبحانه ! اقدام به گشتن شهر بم میکنیم !

ارگ بم، ارگ جدید بم ، گورستان کودکان ایستاده و …

بم
ارگ بم

 توجه داشته باشید، که روز بعد مسیر طولانی و سختی برای رکاب زنی داریم ، بنابراین با علم به این موضوع اقدام به گشت و گذار کرده و انرژی خود را برای روز بعد نیز نگه دارید !

روز سوم  : همونطور که گفتم امروز اولین روز رکاب زنی و اتفاقا یکی از سخت ترین روزهای اون هم هست، بنابراین انتظار میره صبح خیلی زود از بم به سمت کرمان حرکت میکنیم ! مقدار مسافتی که برای این روز در نظر گرفته شده با توجه به استراحت روز قبل چیزی حدود 100 کیلومتر هست ! البته در صورتیکه نتوانیم به مقدار هدف رکاب بزنیم، در روز بعد میبایست حتما جبران بشه !

 روز اول رکاب زنی تماما شیب رو به بالا است ! بنابراین آمادگی جسمانی مناسبی میبایست داشته باشید ! و روز قبل خیلی خودتون رو خسته نکرده باشید !

شب را در یکی از روستاهای مسیر  توقف کرده و برای روز بعد آماده میشویم !

روز چهارم  :

در این روز از محل شب مانی شب قبل که امیدوار هستم روستای مورد نظر باشد به سمت آبشار کشیت حرکت میکنیم !  طول مسیر در حدود 80 کیلومتر و اکثرا سرازیر هست ! بنابراین نیروی آنچنانی مصرف نشده و میتوان آن را به عنوان یک ریکاوری دلنشین در نظر گرفت !

شب را در اقامتگاه بومگردی خواهیم ماند ! از آبشار زیبای کشیت بازدید میکنیم ! اگه زود برسیم و هوا مساعد باشه تنی هم به آب میزنیم ! و  از قلعه تاریخی کشیت بازدید میکنیم انشالله!

بم
آبشار کشیت

روز پنجم  :

و اما تازه شروع هیجان از اینجاست و و برنامه از اینجا شکل جدیدی به خودش میگیره !! بعد از کشیت دیگه قصد نداریم به سمت جاده اصلی برگردیم بلکه از طریق راههای کویری و کوهستانی و از دل طبیعت بکر منطقه به سمت شهداد تغییر مسیر میدیم !!

از روستاهای بسیار کوچک که حتی روی نقشه هم مشخص نیستند عبور میکنیم !! و شب رو در وسط کویر و زیر میلیاردها ستاره کمپ میزنیم !!

مسیر امروز طولانی نیست اما بسیار پر چالشه !! یک خبر خوب اینه که که یک محلی باهامون همراه هست و منطقه رو بهمون نشون میده !

بم تا کرمان
روستایی در دل کویر

روز ششم  :

صبح از خواب بیدار شده ! و پس از خوردن صبحانه و لذت از طلوع خورشید و درخشش آن بر روی ماسه های کویر آماده ، ادامه ماجراجویی میشویم !

طول مسیر حدود 50 الی 60 کیلومتر، از دل کویر به سمت محل شب مانی که احتمال زیاد یکی از روستاهای منطقه است میشویم !!

به خاطر داشته باشید که مواد غذایی و تنقلات به مقدار کافی و وافی به همراه داشته باشید !

شب رو در اقامتگاه بومگردی میمونیم ! بنابراین میتونیم یه استراحت خوب و حسابی کرده و اگه تمایل داشته باشید از زیبایی بی نظیر آسمان شب در کویر هم استفاده کنیم !

قابل توجه عکاسهای آسمان شب ! چون در اون تاریخ ماه در کوچکترین حالت خودش در آسمان هست ! و فرصت بسیار مناسبی برای عکاسی و فیلم برداری از آسمان هست!

شهداد
کلوت های شهداد

روز هفتم  :

اگه روز قبل زود رسیده باشیم و تونسته باشیم از جاذبه های شهداد بهره کافی و وافی برده باشیم ، صبح زود به طرف کرمان حرکت میکنیم !

در غیر اینصورت کمی بیشتر در منطقه گردش میکنیم و سپس به سمت کرمان حرکت میکنیم ، طول مسیر 120 کیلومتر هست که با توجه به سر بالایی نسبتا تندی که در شروع داره بعید هست یک روزه به اتمام برسه ! و چون قصد دیدن خود شهداد رو هم داریم چون در شهداد، ما  اسیاب دوقلو آب انبار،   مجموعه آدم کوتو لوها رو داریم و  احتمالا برنامه رو در سیرچ به اتمام میرسونیم و الباقی مسیر رو برای فردای اون میزاریم .

روز هشتم  :

 به سمت کرمان حرکت کرده  طول مسیر زیر 70 کیلومتر هست و اکثرا سرازیر بوده ! بنابراین پیش بینی میشه به موقع به کرمان برسیم ! و پس از قرار دادن وسایل در اقامتگاه و یک استراحت کوچک ، اقدام به گشتن شهر کرمان کرده و ضمن دیدن جاذبه های بی نظیر این شهر اقدام به خرید سوغات نیز در صورت تمایل میکنیم !

از اونجاییکه کرمان نقاط زیادی برای دین داره ( البته اگه به دلیل کرونا تعطیل نباشه ) پس هرچه زودتر به این شهر برسیم ، بیشتر میتونیم از جاذبه های اون استفاده کنیم !

کرمان
کرمان
کرمان
یکی از جاذبه های کرمان

روز آخر  : بعد از صرف صبحانه ! و مجددا گشتن کرمان به  ایستگاه قطار رفته و به سمت تهران حرکت میکنیم ! ساعت های حرکت قطار از کرمان به تهران ظهر و شب هست ! انشالله در موقع خودش تصمیم میگیریم که کدوم ساعت رو بسته به شرایط برای حرکت انتخاب کنیم !

جمعه انشالله به تهران رسیده ! و برنامه به اتمام میرسد !