آیا در هوای آلوده نباید ورزش کرد؟؟!!

همه میدانند که ورزش برای سلامتی و بخصوص سلامتی قلب خوب است ولی اگر تنها انتخاب شما راه رفتن یا دویدن و یا حتی دوچرخه سواری در یک شهر دودآلود باشد چه. آیا این ورزش همچنان مفید است. محققان میگویند بله مفید است.

نتایج یک مطالعه جدید میگوید آلودگی هوا نباید بهانه ای برای انجام آن باشد و تمرین کردن حتی در هوای آلوده هم مفید است. البته این مطالعه بیماران ریوی مثل مبتلایان به آسم را استثنا میداند ولی مطالعه در مورد غالب مردم سالم میگوید ورزش هایی مانند دوچرخه سواری و راه پیمایی میتواند موجب قلبی سالم تر شود.

گرچه خود آلودگی هوا از دلایل عمده بروز بیماری های قلبی و سکته مغزی است و موجب مرگ بیش از چهار میلیون تن در سال در جهان میشود ولی از طرف دیگر فعالیت های ورزشی مانند راه پیمایی و دوچرخه سواری بروز این بیماری ها را یازده درصد کم میکند.

حالا محققان دانشگاه کپنهاگ با مطالعه بر روی بیش از 50 هزار دانمارکی با سن 64-50 سال نشان دادند که ورزش هایی مانند راه پیمایی و دوچرخه سواری حتی در هوای آلوده شهری هم میتواند منافعش برای سیستم قلبی عروقی را – البته نه به اندازه تمرین در هوای سالم – حفظ کند.

در حالی که فعالیت های هوازی یکی از کلیدی ترین نکات یک زندگی سالم است، آلودگی هوا و ورزش می تواند یک ترکیب ناسالم را به همراه داشته باشد. این آسیب به ویژه اگر شما آسم، دیابت، یا بیماری های قلبی ریوی یا بیماری تنفسی داشته باشید بیشتر خواهد بود.
حتی اگر به صورت حرفه ای تمرین نمی کنید، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد و با ورزش در هوای ناسالم، مشکلات بهداشتی ورزشی افزایش خواهد یافت.

یکی از دلایل این افزایش خطر این است که در طول فعالیت هوازی، شما معمولا هوای بیشتری را به داخل ریه فرستاده و تنفس عمیق تری دارید. و چون شما به احتمال زیاد به تنفس بیشتر از طریق دهان خود در طی ورزش می پردازید، هوایی که در تنفس توسط بینی خود فیلتر می کنید، در این حالت دیگر فیلتر نمی کنید و ذرات آلودگی موجود در هوا مستقیم وارد سیستم تنفسی شما می شود.

ورزش در هوای آلوده
ورزش